گاهی ممکن است شرکتی تمامی مراحل ثبت شرکت را انجام داده و به ثبت رسیده است اما بنابر برخی عوامل نظیر؛ اختلاف نظر شرکا، ورشکستگی و… از ادامه فعالیت خودداری می کند و در همان اوایل کار بدون این که فعالیتی انجام دهد باقی می ماند.
عدم فعالیت شرکت ها

اشخاص حقیقی به ثبت شرکت اقدام می کنند تا از مزایای بسیارآن بهره مند شوند انواع شرکت هایی که در ایران می توان به ثبت رساند شامل ثبت شرکت با مسئولیت محدود ، ثبت شرکت سهامی خاص ، ثبت شرکت سهامی عام ، ثبت شرکت تضامنی، ثبت شرکت تعاونی ، ثبت شرکت دانش بنیان  می باشد که هریک از اشخاص حقیقی بنا بر نیاز خود یکی از انواع شرکت ها را با مراجعه به اداره ثبت شرکت ها به ثبت می رسانند.

گاهی ممکن است شرکتی تمامی مراحل ثبت شرکت را انجام داده و به ثبت رسیده است اما بنابر برخی عوامل نظیر؛ اختلاف نظر شرکا، ورشکستگی و… از ادامه فعالیت خودداری می کند و در اوایل کار بدون این که فعالیتی انجام دهد باقی می ماند.ثبت شرکتی که فعالیتی ندارد ایرادی ندارد اما هر شرکت زمانی که فعالیت ندارد باید عدم فعالیت خویش را به سازمان مالیات اطلاع دهد.

چه معیارهایی باعث تشخیص عدم فعالیت شرکت می شود

·         شرکت هیچ گردش بانکی و مالی ندارد.

·         هیچ فعالیتی در شرکت انجام نمی گردد.

·         بررسی اظهارنامه و صحت سنجی آن

·         بررسی دفاتر قانونی که می‌بایست به طور سفید تحویل شوند

·         بررسی خرید و فروش های ثبت شده به نام اعضا یا برای شرکت

·         خرید تجهیزات و ملزومات

·         بررسی دفاتر و فاکتورهای شرکت‌های دیگر توسط سیستم یکپارچه مالیاتی

نکات قابل توجه برای شرکت های بدون فعالیت

·         شرکت‌های بدون فعالیت پس از ثبت باید اقدام به تعیین حوزه مالیاتی خود کند. برای این منظور باید به تشکیل پرونده در اداره مالیاتی اقدام کنند.

·         شرکت‌ها باید اظهارنامه مالیاتی خود را در ۴ ماه اول سال ارسال کنند. شرکت‌های بدون فعالیت نیز باید اظهارنامه مالیاتی خود را به‌صورت سفید ارسال نمایند.

·         شرکت‌های بدون فعالیت همانند شرکت‌های فعال باید دفاتر قانونی خود را پلمپ نمایند. بنابراین تا پایان اسفند ماه باید اقدام به پلمپ دفاتر قانونی سال بعد خود نمایند.

·         باید در مهلت مقرر نامه عدم فعالیت ارسال گردد.

·         اظهارنامه‌ های ارزش ‌افزوده به‌ صورت صفر در مهلت مقرر تحویل داده شوند.

·         انجام هر گونه خرید و فروش توسط اعضای شرکت در صورت عدم فعالیت ممنوع می ‌باشد. این امر به این دلیل است که خریدهای شخصی نیز به ‌عنوان فعالیت شرکت محاسبه می ‌شود.

·         شرکت ها باید برای هر سال مالی، اقدام به اعلام عدم فعالیت کنند؛ به‌ عبارت ‌دیگر اعلام یک ‌بار عدم فعالیت شرکت برای کل حیات شرکت کافی نمی باشد.

·         در صورتی که مدت ‌زمان زیادی از عدم فعالیت شرکت بگذرد شرکت منحل خواهد شد.

·         شرکت مذکور بدون تشکیل پرونده مالیاتی و یا دارایی نمی ‌تواند نامه عدم فعالیت تنظیم نماید.

·         در صورتی‌ که فاکتور خرید و فروشی در تضاد با مدارک ارائه شده توسط شرکت ‌های بدون فعالیت به اداره مالیاتی ارائه شود، شرکت ‌های بدون فعالیت مشمول جریمه‌ های سنگین مالیاتی می‌ شوند.

·         اگر در اساسنامه آورده نقدی دارند، باید در حساب بانکی و در اظهارنامه عملکرد نشان داده شود.

ماده 184 قانون مالیات های مستقیم: ادارات ثبت مکلفند در آخر هر ماه فهرست کامل شرکت ها و موسساتی را که در طول ماه به ثبت می‌ رسند و تغییرات حاصله در مورد شرکت ها و موسسات موجود و نیز نام اشخاص حقیقی یا حقوقی را که دفتر قانونی به ثبت رسانده ‌اند با ذکر تعداد دفاتر ثبت شده و شماره‌ های آن به اداره امور مالیاتی محل اقامت موسسه ارسال دارند.

مهلت اعلام عدم فعالیت شرکت

بنابر قانون ثبت اظهارنامه مالیاتی، پس از پایان هرسال، 4 ماه فرصت دارید تا اظهارنامه مالیاتی عدم فعالیت شرکت را همراه با دفاتر قانونی سفید و درخواست نامه عدم فعالیت شرکت به اداره مالیات ارائه نمایید. در غیر این صورت ممکن است مشمول جریمه شده و یا درخواست شما مورد قبول واقع نگردد.

چگونگی اعلام عدم فعالیت شرکت

مهمترین گام در اعلام عدم فعالیت، چگونگی اعلام عدم فعالیت شرکت می‌باشد. این موضوع نیاز است به اطلاع اداره مالیات برای صفر شدن نرخ مالیاتی و اداره تأمین اجتماعی جهت عدم رد بیمه کارکنان برسد.

اعلام عدم فعالیت شرکت به دارایی:

برای اعلام عدم فعالیت شرکت باید درخواست خود را در مهلت قانونی به اداره مالیات ارائه نمایید. چگونگی اعلام عدم فعالیت شرکت شامل ارائه مدارک کافی همراه با اثبات این موضوع که شرکت فعالیت مالی نداشته است، می‌باشد. اظهارنامه مالیاتی عدم فعالیت شرکت به‌صورت اینترنتی بارگذاری می‌شود. پس از ارائه مدارک لازم، باید بتوانید اثبات نمایید که شرکت شما هیچ فعالیت مالی نداشته است. برای این کار نباید هیچ معامله، خرید و فروش و تراکنش مالی مربوط به شرکت شما در بانک‌ها و دفاتر شرکت‌های دیگر ثبت نگردیده باشد.

این موضوع را با مراجعه به اداره مالیات و ارائه درخواست خود به ممیزهای مالیات، ثبت می‌نمایید.

اعلام عدم فعالیت شرکت به تامین اجتماعی

اگر شرکت شما فعالیت ندارد، باید این موضوع را به اطلاع اداره تامین اجتماعی نیز برسانید. این موضوع در بررسی حقوق کارکنان و بیمه هریک مؤثر است. با ارائه نامه عدم فعالیت شرکت به تامین اجتماعی، عدم ارائه حقوق و بیمه را اطلاع داده و از جرائم احتمالی و مشکلاتی حقوقی خود پیشگیری می‌نمایید. بدیهی است درصورتی‌که شرکت شما، دستمزد یا بیمه برای کارکنان خود واریز نماید به این معنی است که این شرکت، فعالیت مالی داشته و نمی تواند عدم فعالیت خود را در اداره دارایی نیز اثبات نماید.

 

مشاوره رایگان ما را دریافت کنید

ثبت شرکت امین پیشگام آماده ارائه خدمات مشاوره برای شروع کسب و کار شما می باشد

با بیش از ده سال سابقه در امور ثبتی شرکت ها توسط کادری مجرب در کمترین زمان ممکن ، بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت بصورت تمام وقت آماده ارائه خدمات در خصوص ثبت شرکت و اعمال تغییرات انواع شرکت ها و موسسات می باشد . ابن موسسه همچنین مرجع تخصصی ثبت برند (علائم تجاری) ، اختراع و طرح صنعتی ، اخذ کارت بازرگانی و پلمپ دفاتر و رتبه بندی می باشد .