ثبت شرکت

ثبت شرکت


ثبت شرکت

ثبت شرکت فرایندی است که اشخاص حقیقی یا حقوقی قراردادی را مابین خود امضا می کنند که این قرارداد دربرگیرنده قواعدی برای این اشخاص است تا در چارچوب معینی از قوانین عمل کنند

اولین گام برای شروع یک کسب و کار ثبت شرکت است . خواه به صورت جمعی از شرکا و خواه فردی ، بهتر است کسب و کار خود را درقالب یکی از انواع مختلف ثبت شرکت که متناسب با کار و حرفه شماست راه اندازی کنید . ثبت شرکت دارای مراحل مختلف و پیچیده ای می باشد که عدم اطلاع از آن ها ممکن است پروسه ثبت را طولانی کند و کار را به تاخیر بیندازد.

با ثبت شرکت می توان از همان ابتدای کار موضوع فعالیت شرکت ، نام و سرمایه شرکت را به صورت کاملا قانونی مشخص کرد . با این کار مشتریان و متقاضیان کسب و کار شما می توانند هویت حقوقی شما را راستی آزمایی کنند و با خیال راحت همکاری با شما را آغاز نمایند  .

متخصیص ما در مجموعه ثبتی امین پیشگام آماده ارائه مشاوره و خدمات ثبت شرکت ، ثبت برند ، ثبت انحلال شرکت ، اخذ کارت بازرگانی و … در کمترین زمان می باشد .

مزایای ثبت شرکت

در ابتدا ثبت شرکت برای این انجام میشد تا روابط بین شرکا (دو نفر یا بیشتر ) در انجام امور بازرگانی و تجاری به صورت قانونی طی شود و تعهدات و حقوق هریک از شرکا در قبال شرکت مشخص گردد . امروز با مشخص شدن مزایای بسیار زیاد آن افراد حقیقی که برای انجام امور حرفه ای خود نیاز به شریک ندارند با افراد نزدیک و امین خود مانند اعضای خانواده حتی به صورت صوری شراکت می کنند تا بتوانند هویت قانونی پایدارتر و ایمن تری برای کسب و کار خود ایجاد کنند .

با ثبت شرکت و مشخص شدن نوع آن میزان تعهدات برای روزهای بحرانی شرکت مانند زمان ورشکستگی شرکت مشخص شده و در صورت بروز این اتفاقات زندگی شخص به چالش کشیده نخواهد شد

ازجمله مزایای ثبت شرکت میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

1.         کسب اعتبار هویتی والا برای کسب و کار در جامعه.

2.       ایمن شدن کامل اموال شخصی هر فرد در مقابل خطرات ورشکستگی و مطالبات طلبکاران شرکت او.

3.         قابلیت دریافت وام و تسهیلات بانکی زیاد از موسسات و بانک های داخلی و خارجی.

4.        مشخص بودن حق و حقوق هر یک از شرکای موسس شرکت در قانون.

5.        شرکت در مزایده ها و مناقصه های خصوصی و دولتی که نیاز به رتبه شرکتی دارند.

6.       استخدام نیرو های زبده تر که غالبا راغب هستند در شرکت ها فعالیت نمایند تا در کسب و کار حقیقی.

7.        جلوگیری از انحلال کسب و کار در زمان انصراف هر یک از شرکا و جایگزینی افراد دیگر به سادگی .

8.         ایجاد ارزش افزوده و حسن شهرت با بالا رفتن سال تاسیس شرکت .


ثبت شرکت این حسن را دارا می باشد که از اختلافات احتمالی که در آینده ممکن است بین شرکا ایجاد شود جلوگیری کند زیرا با انتخاب نوع شرکت (مسئولیت محدود ، سهام خاص ، سهامی عام و...) در واقع روابط و تعهدات فیمابین شرکا به طور کامل مشخص می شود در صورتی که یکی از شرکا به حق خود رضایت نداشته و زیاده خواهی نماید قاضی و مرجع قانونی با توجه به نوع شرکت  می تواند تعهدات و حقوق شرکا را در کمترین زمان مشخص نماید . و از بروز اختلافات بزرگتر جلوگیری می شود .

ثبت شرکت در زمان بروز بحران های متفاوت مانند بحران مالی یا قضایی که در کسب و کار ایجاد می شود ، حافظ اموال شخصی شرکا موسسین و مدیران آن است .

ثبت شرکت در تهران

ثبت شرکت و شخص حقوقی

برای درک بهتر شخص حقوقی بهتر است ابتدا با تعریف شخص حقیقی یا فرد شروع کنیم . شخص حقیقی از بدو تولد دارای حق و حقوق معین در اجتماع می باشد او همچنین برای مدرک شناسایی (شناسنامه و کارت ملی ) صادر می گردد . این مدارک نمایانگر هویت این شخص در جامعه می باشد و می تواند اموال و حق و حقوق مختص به خود را داشته باشد

شخص حقوقی زمان ثبت شرکت متولد می شود همانند شخص حقیقی در قانون دارای نام و مدارک شناسایی (شماره ثبت و شناسه ملی) می باشد و می تواند مالک اموال و حقوق مشخص شده مختلفی باشد. به انواع شرکت های ایحاد شده در قانون شخص حقوقی می گویند .

هنگامی که تصمیم به ثبت شرکت می گیرید باید برای آن نامی مناسب انتخاب کنید و این شخص حقوقی در جامعه با این نام شناخته می شود و فعالیت می کند و هنگامی که تصمیم به پایان کسب و کار خود داشته باشید با انحلال شرکت این شخص حقوقی نیر پایان می یابد .

در ابتدای ثبت یک شرکت میزان سرمایه آن شرکت مشخص می گردد و با این کار سرمایه شرکت از سرمایه شخصی موسسین جدا می شود . بسته به نوع شرکتی که ثبت می شود تعهدات هریک از شرکا به میزان سرمایه آورده آن ها در قبال طلبکاران ، بانک ها و … مشخص می شود و اموال شخصی آن ها  ربطی به طلبکاران ندارد و قابل مصادره نیست.

برای در امان ماندن موسسین از اتفاقات ناگوار و خوشایندی که در آینده ممکن است برای کسب و کارشان اتفاق بیفتد می توان با داشتن یک مشاور متخصص و متعهد در زمان ثبت شرکت از این اتفاقات ناگوار محفوظ و مصون ماند .


چه افرادی برای ثبت شرکت در ایران مجاز می باشند؟

در قانون جمهوری اسلامی ایران به کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی و خارجی اجازه ثبت شرکت داده می شود و حتی مجرمین اشخاصی که دارای سوء پیشینه هستند می توانند به عنوان موسس و سهام دار اقدام به ثبت شرکت نمایند اما اینگونه افرادی تا زمانی که سوء پیشینه کیفری آن ها رد نشده است نمی توانند در سمت مدیر عامل رئیس هیئت مدیره و بازرس شرکت فعالیت کنند .
admin

آیا افراد خارجی با مالکیت 100% می توانند شرکت ثبت کنند؟

بله افراد حقیقی و حقوقی می توانند با مالکیت صد درصد شرکت ثبت کنند . برای اینکار نیاز به شریک ایرانی ندارند و می توانند با مشاوره گرفتن از مشاورین و متخصصین ما به صورت قانونی شرکت خود را ثبت کنند .
admin

آیا ثبت شرکت برای اشخاص حقوقی امکان پذیر است ؟

بله ، افراد حقوقی نیز می توانند با اشخاص حقیقی یا حقوقی دیگر به ایجاد شرکت ثالثی با زمینه فعالیت مشابه یا متفاوت اقدام نمایند و هیچ محدودیتی در تعداد شرکت هایی که اشخاص حقوقی سهام دار آن هستند وجود ندارد .
admin

حداقل اعضا برای ثبت شرکت چند نفر است ؟

بسته به نوع شرکت این عدد متغیر است برای مثال شرکت های مسئولیت محدود حداقل 2 نفر و در شرکت سهامی خاص حداقل 3 نفر باید به سازمان معرفی و مدارک خود را ارئه دهند که این افراد شامل شخصیت .حقیقی و حقوقی می شود
admin

انواع شرکت های قابل ثبت در ایران

قانون ثبت شرکت در ایران برگرفته از قانون کشور فرانسه بوده و در ایران می توان اکثر شرکت ها را ثبت نمود .

در اینجا به صورت مختصر شرکت های مختلف را معرفی می کنیم و برای اطلاعات بیشتر می توانید  به مطالب مرتبط به هرکدام از انواع شرکت ها در این سایت مراجعه نمایید


ثبت شرکت

شرکت مسئولیت محدود

ثبت شرکت با مسئولیت محدود یکی از رایج ترین نوع شرکت های ثبتی در ایران است . این نوع شرکت ها معمولا خانوادگی و بین دو نفر یا بیشتر از افراد حقیقی یا حقوقی تشکیل می شود و هریک از شرکا دارای سهم الشرکه هستند و به اندازه سهم الشرکه خود در این شرکت نسبت به قروض و دیون سهیم هستند. سرمایه این شرکت به قطعات سهام تقسیم نمی شود .

اطلاعات بیشتر در ثبت شرکت با مسئولیت محدود قابل دسترسی است .


ثبت شرکت

شرکت سهامی خاص

 ثبت شرکت سهامی خاص یکی از رایج ترین نوع شرکت در کشور عزیز ما ایران است و ماهیت این شرکت حتی اگر فعالیت بازرگانی نداشته باشند تجاری است . موسسین باید تمام سرمایه شرکت را تامین نمایند و در زمان ثبت شرکت نیاز است که 35% سرمایه را تامین نمایند . ماهیت این شرکت سهامی است هریک از موسسین دارای درصد مشخصی از سهام شرکت خواهند بود و به میزان درصد سهام خود در مقابل بدهی ها و مشکلات شرکت پاسخگو هستند.

اطلاعات بیشتر در ثبت شرکت سهامی خاص قابل دسترسی است .


ثبت شرکت در تهران

شرکت سهامی عام

این شرکت یکی دیگر از شرکت های بازرگانی است که سرمایه آن به سهام های مختلف تقسیم شده است با این تفاوت که بخشی از سرمایه شرکت از روش  فروش سهام به مردم تامین می گردد. در این شرکت هم ، سهام داران شرکت به میزان آورده و سهام خود در مقابل شرکت تعهد و مسئولیت دارند.

اطلاعات بیشتر در ثبت شرکت سهامی عام قابل دسترسی است .


ثبت شرکت تعاونی

شرکت تعاونی

در این شرکت ها براساس ماده 17 قانون تجارت ایران ، تمام یا حداقل 51% سرمایه آن به وسیله اعضای شرکت تامین و وزرات خانه ها و بانک ها و … می توانند بدون داشتن سهامی از این شرکت ها از راه وام و تامین مالی مشروع و بدون بهره مانند مشارکت مضاربه و.. به تامین مالی این نوع شرکت ها کمک شایانی نمایند .

اطلاعات بیشتر در ثبت شرکت تعاونی قابل دسترسی است .


ثبت شرکت

شرکت تضامنی

این شرکت ها برای امور تجاری بین 2 یا چندین نفر تشکیل می گردد نکته قابل توجه در این شرکت ها این است که هریک از موسسین برای جبران بدهی و مطالبات این شرکت به میزان صددرصد شخصا مسئول هستند . این شرکت ها را افراد برای جلب اعتماد بیشتر مردم و موسسات مالی ثبت می کنند ، زیرا بانک ها و موسسات مالی و پولی تسهیلات راحتی به این نوع شرکت ها ارائه می دهند و نسبت به بازپرداخت آن خیال راحت و آسوده تری دارند.

اطلاعات بیشتر در ثبت شرکت تضامنی قابل دسترسی است


ثبت شرکت

ثبت موسسه

موسسات از جمله شرکت های غیر تجاری می باشند و نام هایی از قبیل بنگاه ، کانون ، انجمن و … را به خود اختصاص می دهند و می توانند مالیک خصوصی و دولتی داشته باشند.


مراحل ثبت شرکت

بعد از آشنایی با انواع شرکت ها و معرفی هریک از آن ها به سراغ مراحل ثبت شرکت می رویم

برای ثبت هریک از انواع شرکت ها  باید دو اقدام انجام شود که به شرح زیر است :

ابتدا موسسین شرکت باید در جلسه ای که تمامی آنها حضور داشته باشند ( به این جلسه مجمع موسسین گویند ) اقدامات زیر را انجام دهند :

1.         تعیین اعضا موسسین شرکت.

2.         تعیین 5 نام پیشنهادی برای شرکت در شرف تاسیس.

3.      تعیین موضوع اصلی فعالیت شرکت در این مرحله باید توجه نمایید که برخی از موضوعات فعالیت نیاز به اخذ مجوز دارند.

4.         تعیین سرمایه اولیه شرکت.

5.         تعیین حق السهم هریک از موسسین.

6.         تعیین اعضا هیات مدیره و مدیر عامل.

7.         تعیین اینکه حق امضا مجاز شرکت با چه کسی است؟

8.         تعیین روزنامه کثیر الانتشار برای درج آگهی های مجامع شرکت.

9.         مشخص نمودن وکیل جهت مراجعه به سازمان ثبت برای ثبت و امضا ذیل دفاتر. 

پس از امضا صورتجلسات مجمع موسسین و انتخاب مدیران و بازرسان شرکت، مدارک باید به سازمان ثبت شرکت ها ارسال گردد و تا زمانیکه آگهی تاسیس شرکت از سوی سازمان صادر نشود از نظر قانونی ثبت صورت نگرفته. مراحل زیر نیز برای آشنایی بیشتر به ترتیب ذکر شده است:

1.         واریز وجوه تعیین نام.

2.         ارسال نام های پیشنهادی.

3.         اخذ تائیدیه تعیین یکی از نام های پیشنهادی.

4.         تکمیل و تشکیل پرونده ثبتی.

5.         واریز وجوه ثبت شرکت.

6.         ارائه مجوزات لازم در صورت لزوم.

7.         رفع ایرادات و مغایرت های احتمالی.

8.         اخذ آگهی تاسیس.

9.         پرداخت وجوه روزنامه رسمی.

10.       اخذ نسخه امضا شده روزنامه رسمی آگهی تاسیس.

11.       پرداخت هزینه های پلمپ دفاتر.

12.      پلمپ دفاتر قانونی شرکت و اخذ آنها.


مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت

بسته به نوع شرکت مدارک مورد نیاز برای ثبت متفاوت خواهد بود . برای اطلاع دقیق می توانید به مقالات تخصصی هریک مراجعه نمایید . اما در تمامی این موارد برای متقاضیان حقیقی باید کپی کارت ملی و شناسنامه و متقاضیان حقوقی آگهی آخرین تغییرات شرکت را که برابر با اصل شده است به وکیل و نماینده قانونی خود ارائه دهند . از سوی دیگر در مورد موضوعات فعالیت که نیاز به اخذ مجوز دارد باید موافقت اصولی و یا مستندات خود را در هنگام ثبت ضمیمه مدارک شرکت نمایند.


تعیین نام شرکت

در این مرحله باید  5 نام پیشنهادی که شرایط خاصی را دارد و حداقل از سه سیلاب تشکیل شده به ترتیب اولویت خود ، به اداره  ثبت شرکت پیشنهاد دهید و این سازمان از میان این نام ها در صورت نبود مشکل یکی را تائید می نماید.


تعیین موضوع فعالیت شرکت

از آنجا که شرکت ها از ابتدا حتما باید موضوع فعالیت خود را مشخص نمایند به دو دسته تقسیم می شوند :

1-  برخی موضوعات فعالیت شرکت نیاز به اخذ مجوز دارد . (به عنوان مثال  شرکت تبلیغاتی نیاز به اخذ مجوز دارد. )

2-  برخی دیگر از موضوعات فعالیت شرکت ها نیاز به اخذ مجوز ندارند .

 

مشاوره رایگان ما را دریافت کنید

ثبت شرکت امین پیشگام آماده ارائه خدمات مشاوره برای شروع کسب و کار شما می باشد

با بیش از ده سال سابقه در امور ثبتی شرکت ها توسط کادری مجرب در کمترین زمان ممکن ، بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت بصورت تمام وقت آماده ارائه خدمات در خصوص ثبت شرکت و اعمال تغییرات انواع شرکت ها و موسسات می باشد . ابن موسسه همچنین مرجع تخصصی ثبت برند (علائم تجاری) ، اختراع و طرح صنعتی ، اخذ کارت بازرگانی و پلمپ دفاتر و رتبه بندی می باشد .